W dniu 7 marca 2022 r. w Hotelu Solny w Kołobrzegu odbyło się posiedzenie Zarządu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.
Posiedzenie rozpoczął oraz poprowadził Prezes ZIR pan Andrzej Karbowy.
Spotkanie w dużej mierze poświęcone było omówieniu bieżących spraw związanych z trudną sytuacją w rolnictwie oraz przeanalizowaniu korespondencji, która wpłynęła w ostatnim czasie do biura ZIR.
Zarząd omawiał zbliżające się spotkanie z Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi panem Henrykiem Kowalczykiem, które odbędzie się 10 marca br. w Ministerstwie. Jak poinformował Prezes ZIR pan Andrzej Karbowy podczas w/w spotkania głównym tematem będzie omówienie wdrożenia pomocy finansowej w związku z ubiegłoroczną suszą oraz wniesienia kolejnych uwag do wadliwie działającej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Wielokrotnie Zarząd ZIR informował o złym działaniu aplikacji, wadliwym systemie, który pokazuje błędne dane. Zarząd ZIR podczas spotkania z Ministrem panem Henrykiem Kowalczykiem planuje zakończyć sprawę wypłacania „suszowego”. Zarząd ZIR będzie w dalszym ciągu dążył do powołania Zespołu Komisji w sprawie dopracowania ubezpieczeń i aplikacji. Poruszony będzie również temat terenowych stacji meteorologicznych oraz systemu odwoławczego.
Kolejnym omawianym tematem przez Zarząd ZIR , to ciężka sytuacja u naszych sąsiadów, wojna w Ukrainie oraz podsumowanie zbiórki darów dla uchodźców w biurze ZIR.
Następnie poruszono temat cen nawozów – w obecnej sytuacji każdy dodatkowy pieniądz trafiający na wieś ma znaczenie. Zaplanowane dopłaty nie zrekompensują poniesionych kosztów na zakup nawozów, ale chociaż w części obniżą poniesione nakłady. Jak zakłada projekt pomoc
ma polegać na dofinansowaniu zakupu nawozów mineralnych zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Jeśli KE 8 marca wyrazi zgodę, to dopłata do nawozów do hektara ma wynieść do 500 zł. Niestety jest to o połowę mniej niż domagali się rolnicy i wspierające ich organizacje rolnicze – Pozostaje poczekać na decyzję Komisji Europejskiej.
Zarząd poruszył również temat działania KOWR i skutecznej pomocy jaką powinien nieść rolnikom np. wstrzymanie egzekucji komorniczych, zmniejszenie wysokości zobowiązań, odroczenie terminu płatności, odstąpienie od niekorzystnych umów.