Dnia 2 czerwca 2023 roku odbyło się posiedzenie rady powiatowej Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej powiatu stargardzkiego. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – pani Aneta Łukasik oraz pan Damian Maligłówka oraz pani Anna Bartoń – doradca rolniczy.
Tematyka posiedzenia:
- ARiMR:
- Informacje bieżące ze składanych wniosków dotyczących dopłat obszarowych
i innych programów (m.in.: młody rolnik, modernizacja) w powiecie stargardzkim. - Tematyka związana z ekoschematami w dopłatach obszarowych.
- Sprawy bieżące rady powiatowej ZIR Stargard
- Omówienie spraw dotyczących aktualnej działalności rady powiatowej,
- Omówienie spraw dotyczących wyborów do ZIR.
Posiedzenie od powitania rozpoczęła przewodnicząca pani Helena Waszczuk, po czym głos oddała panu Damianowi Maligłówka, który tytułem wstępu poinformował, że na chwilę obecną w BP Stargard złożonych zostało 1224 wniosków dotyczących dopłat 2023 r., oraz przypomniał o przedłużonym terminie składania tych wniosków do 30 czerwca br. Wspomniał, że doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomagają rolnikom w wypełnianiu powyższych wniosków. Następnie zapoznał obecnych z aktualnie prowadzonymi naborami np.
- o pomoc finansową dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – wnioski można składać do 30 czerwca 2023 r. (wsparciem może być objęta większa powierzchnia upraw – 300 ha; przedział czasowy, w którym pszenica, kukurydza lub gryka zostały sprzedane: ten okres to 1 grudnia 2022 r. – 14 kwietnia 2023 r. Jeśli chodzi o nabywcę, musi być on uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, może to być także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Sprzedaż należy udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami. Stawki pomocy w naszym województwie wynoszą: pszenica – 1100 zł/ha, kukurydza – 1400 zł/ha, gryka – 700 zł/ha)
- o pomoc dla producentów działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku – gdzie nabór trwa od 1 czerwca do 14 lipca 2023 r. Sprzedaż wymienionych poniżej gatunków roślin musi nastąpić między 1 grudnia 2022 r. a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku; między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku kukurydzy. Wnioski można składać wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych.
- o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego. Nabór wniosków w terminie od dnia 25.05.2023 r. do dnia 25.06.2023 r. Pomoc ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
Zaraz po tym rozpoczęła się dyskusja na temat ekoschematów, które w dalszym ciągu są dla rolników problematyczne, dlatego też pani Anna Bartoń zajęła się szerszym omówieniem poszczególnych płatności w ramach ekoschematów, które są przyznawane rolnikowi:
- do obszarów z roślinami miododajnymi;
- do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi;
- do integrowanej produkcji roślin;
- do biologicznej ochrony upraw;
- do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych;
- dobrostanowej.
Najwięcej pytań rolników skierowanych było w stronę działania w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe – m.in. wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od jego aplikacji. W 2023 roku w przypadku, gdy rolnik nie może wykonać lub przesłać zdjęcia geotagowanego może złożyć do ARiMR oświadczenie o wykonaniu praktyki, którego wzór zamieszczony jest na stronie ARiMR, oraz musi prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych, z którego zapisów wynika, że praktyka została terminowo wykonana.
Kończąc już posiedzenie omówiono jeszcze sprawy dotyczące wyborów do Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, które mają się odbyć 24 września br.