W dniu 25 kwietnia 2024r. w sali Konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Myśliborzu odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej ZIR w Myśliborzu. Gośćmi oprócz członków rady byli przedstawiciele: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Banku BGS oraz Wiceprezes ZIR wraz z Dyrektorem biura ZIR.
Zaproponowano następujący porządek posiedzenia:
- Otwarcie posiedzenia,
- Planowane rozdysponowanie gruntów na terenie powiatu Myśliborskiego, omówienie bieżących przetargów na dzierżawę, wysokość czynszów dzierżawnych oraz sposób ich naliczania– KOWR,
- Realizacja dopłat bezpośrednich za 2023 rok, omówienie zmian w płatnościach oraz
- Zielonym Ładzie na rok 2024r.– ARiMR,
- Aktualne działania – PZDR Myślibórz,
- Kredyty dla rolników – GBS Bank Spółdzielczy,
- Działania Zarządu ZIR związane z aktualną sytuacją w rolnictwie – Mirosław Ignaszak -Wiceprezes Zarządu ZIR.
- Dyskusja, sprawy różne.
- Zakończenie.
Posiedzenie od powitania członków rady i zgromadzonych gości rozpoczęła przewodnicząca Pani Krystyna Balcerzak.
Następnie Przewodnicząca oddała głos Pani Dyrektor Justynie Jakubowicz-Dziduch i Panu Jarosławowi Staszakowi z Oddziału Terenowego KOWR w Szczecinie, którzy przekazali informacje na temat dzierżawy i sprzedaży gruntów będących w zasobie KOWR OT w Szczecinie na terenie powiatu myśliborskiego. Przedstawili harmonogram planowanych przetargów i rozdysponowania gruntów rolnych znajdujących się na terenie powiatu z wyszczególnieniem gminy. W tej części posiedzenia dyskutowano także o metodzie wyliczania czynszów dzierżawnych oraz możliwościach uzyskania ulg z tego tytułu.
W kolejnej części spotkania głos zabrali przedstawiciele ARiMR, którzy poinformowali obecnych o wypłacie płatności dokonywanych przez Agencję, które zostały już w dużej części wypłacone. W kolejnej części tego tematu rozmawiano o ugorowaniu gruntów w ramach praktyki utrzymywania obszarów, na których nie jest prowadzona produkcja rolna i zmian jakie są w tym zakresie wprowadzane. Na dzień dzisiejszy praktyka ta jest nieobowiązkowa i może być zamieniona na odpowiedni ekoschemat. Uzupełnieniem tego tematu była wypowiedź przedstawicielki ODR, która uzupełniała wiadomości przedstawione przez Agencje o informacje w zakresie relacji rolnik – doradca.
Kolejny temat przedstawiła p. Elzbieta Stalmach – GBS Bank, która przedstawiła ofertę banku, omawiając szczegółowo wszystkie dostępne dla rolników propozycje kredytowe.
Na koniec spotkania głos zabrał Wiceprezes ZIR – p. Mirosław Ignaszak. Przekazał informację dotyczące ostatniego spotkania wszystkich Zarządów izb rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Otrebusach. Odniósł się także do problematyki powtarzającego się zjawiska suszy. zwracając szczególną uwagę, że aplikacja suszowa jest są w dalszym ciągu negatywnie oceniana przez rolników, co jest również następstwem działań IUNG w Puławach.
W toku dyskusji poruszono także temat trudnej sytuację w jakiej znaleźli się polscy producenci rolni i trwających protestów.