Dnia 3 lutego br. w Sali Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej ZIR powiatu kamieńskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: pan Józef Malec – Starosta kamieński, panie Magdalena Demkowska i Urszula Skinder-Olbińska – ARiMR, pani Adrianna Tomczyk – ZODR Barzkowice oraz pan Przemysław Stalka – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kamieniu Pomorskim.
Spotkanie otworzył przewodniczący RP Kamień pan Andrzej Caban witając przybyłych gości, członków rady i rolników.
Zaproponowany porządek posiedzenia to :
- Otwarcie i powitanie gości.
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kamieniu Pomorskim – zabezpieczenie gospodarstw rolnych przed chorobą pryszczycy.
- Przedstawianie porozumienia UE–Mercosur,
· przyszłość gospodarstw rolnych w nowej rzeczywistości.
- ARiMR – przedstawienie realizacji płatności bezpośrednich za rok 2024.
- Sprawy różne, dyskusja i wolne wnioski.
- Zakończenie.
Jako pierwszy został omówiony przez panią Magdalenę Demkowską temat związany z realizacją płatności bezpośrednich, która zmierza już ku końcowi. Do BP ARiMR za 2024 rok wpłynęło 1021 wniosków obszarowych, 988 płatności ONW, 108 płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, 98 płatności rolno-środowiskowe, 44 płatności ekologia „stara”, 57 płatności ekologia „nowa”, 92 wnioski dobrostan zwierząt. Łącznie w roku 2024 złożono 2398 wnioski. Na chwilę obecną nie zrealizowane zostały następujące ilości spraw: 94 wnioski obszarowe, 84 wnioski ONW, 22 wnioski prśk, 15 wniosków prś, 24 wnioski ze „starej” ekologii oraz 24 wnioski z ekologii „nowej”. W podsumowaniu wydano decyzje na kwotę 35 milionów złotych. Jak poinformowała przedstawicielka ARiMR gmina Wolin została wytypowana do kontroli foto.
Następnie Powiatowy Lekarz Weterynarii pan Przemysław Stalka, który poinformował obecnych
o stwierdzeniu w Niemczech pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych utrzymywanych hobbystycznie w gospodarstwie liczącym łącznie 14 sztuk zwierząt. Gospodarstwo zlokalizowane jest w odległości około 70 km od granicy z Polską. Wyznaczono obszary objęte ograniczeniami: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km wokół ogniska. Rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła choroby. W promieniu
1 km uśmiercono wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych.Pryszczyca jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Kraj, w którym wystąpi choroba, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie. Pan doktor podkreślił, że choroba nie jest groźna dla ludzi.
W celu ochrony stada przez wniknięciem wirusa pryszczycy należy pamiętać, żeby zwierzęta wprowadzane do stad muszą pochodzić z wiadomego źródła i być oznakowanie, a jeżeli pochodzą
z innego kraju – zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji, o której dość często zapominają rolnicy.
Należy podkreślić, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w Niemczech, na terenie województw
z nimi graniczących wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole transportów zwierząt wjeżdżające na terytorium Polski. Kontrole prowadzone są przez Policję, Straż Graniczną, Inspekcję Transportu Drogowego, Krajową Administrację Skarbową, we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną. Uchybienia w transporcie przesyłek zwierząt, w tym niekompletna dokumentacja lub jej brak, może spowodować zakaz dalszego transportu zwierząt oraz dotkliwe skutki dla organizatora transportu, w tym nakaz zabicia zwierząt.
Kolejną wspomnianą chorobą była choroba niebieskiego języka, która jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmanyoraz poprzez krew lub nasienie. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo. Zwierząt zarażonych nie uśmierca się, a zwierzęta chore należy leczyć!
Ważną informacją jest fakt, że choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich
i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
Na zakończenie powiatowy lekarz weterynarii odpowiadał na pytania zadawane przez rolników.
Następnie pani Adrianna Tomczyk przedstawicielka ZODR poinformowała, że od 27 stycznia do 28 lutego rolnicy, którzy hodują świnie, bydło, owce, kozy, konie lub drób i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka wystąpienia co najmniej jednej z kilkudziesięciu chorób zakaźnych, mogą ubiegać się w o refundację 70 proc. opłaconej składki.
W sprawach różnych poruszona została sprawa wilków, która powoli wymyka się spod kontroli.
Na tym posiedzenie zakończono.

